Prowadzący


ALEKSANDRA
DUDA


psycholog, trener warsztatu, dyplomowany nauczyciel jogi Iyengara w stopniu Intermediate Junior I
Jogę praktykuję od 14 lat , od 10 lat prowadzę zajęcia. Moją pierwszą nauczycielką była Wanda Ratajska. Pierwsze zajęcia poprowadziłam dzięki Pawłowi Kamińskiemu i Małgosi Kłanieckiej, którzy zachęcili mnie do uczenia. Ważnym punktem zwrotnym był również dla mnie kurs nauczycielski prowadzony przez Romka Grzeszykowskiego, który ugruntował moją praktykę jogiczną i wpłynął na decyzję o otwarciu szkoły jogi. Teraz rozwijam się, uczestnicząc w warsztatach z nauczycielami, którzy byli blisko B.K.S. Iyengara: Lois Steinberg, Ritą Keller, Nataszą Moszkowicz, Ewą Wardzałą.
Joga jest dla mnie przede wszystkim spotkaniem ze sobą samym. Jak lustro odbija moje stany, myśli i odczucia. Uczy uważnego przyglądania się i szukania prawdy o sobie. Pozwala czuć i wprowadza ruch w życie. Odświeża. W efekcie, przenosi się z maty na czas poza matą.
Ulubiona sutra: yogah cittavrtti nirodhah (I.2) –„joga jest zatrzymaniem poruszeń świadomości”.
W uczeniu najważniejsze jest dla mnie spotkanie z drugim człowiekiem oraz tworzenie wspólnej przestrzeni do poznania się i wzajemnego rozwoju. Każda relacja niesie ze sobą coś nowego i świeżego. Prowadząc zajęcia, uczę się odpowiedzialności za wypowiadane słowa, czyny i myśli oraz rozwijam swoją praktykę. A dzięki praktyce własnej rozwijam uczenie.
Poza tym bardzo lubię chodzić z mężem po górach i spędzać z nim wolny czas. Jestem uzależniona od mocnej czarnej kawy i kardamonu. Interesuję się Tradycyjną Medycyną Chińską i głęboko wierzę w jej skuteczność. Moim żywiołem jest niewątpliwie woda.

psycholog, trener warsztatu, dyplomowany nauczyciel jogi Iyengara w stopniu Intermediate Junior I

EWELINA
DZIEŻA


muzyk, przedsiębiorca, nauczyciel jogi
Praktykuję jogę od 2013 r., a od 2017 r. uczę, dzieląc się swoją pasją z innymi.
Z wykształcenia jestem muzykiem – ukończyłam Akademię Muzyczną w Katowicach, na wydziale instrumentalnym. Zawodowo rozstałam się z muzyką tuż po studiach, poświęcając się rodzinie i prowadzeniu własnej firmy konsultingowej innoPark.
Kiedy w moim życiu pojawiła się joga, wiedziałam, że to będzie związek na całe życie. Energia, radość, oddech, poczucie siebie i świata – to dobra, które joga wnosi z każdą wykonaną asaną, z każdą mato-godziną. Powoli, jak nieśmiały gość, zagląda we wszystkie zakątki mojego ciała – nie tylko w te promienne i piękne, ale również – a może przede wszystkim – w te zaniedbane, zapomniane, gdzie gromadzone są niechciane emocje.
Ulubiona sutra: „praktyka jogi składa się z trzech elementów – dyscypliny, studiowania „ja” i skupienia na doskonałości czystego widza” (II.1).
Ścieżka jogi, na którą wkraczamy, jest wartością samą w sobie. Całe życie to podróż, którą joga wzbogaca o kompas. Cel jest za horyzontem, ale to nie do niego zmierzamy. Doświadczając siebie, łapiemy wiatr w żagle, a bezładne dryfowanie zamieniamy w pasjonujący rejs. Ucząc jogi, dzielę się z innymi doświadczeniami z tej podróży, pokazując, jak zdjęcia, album z asanami. W tę podróż każdy jednak musi wyruszyć osobiście, stając codziennie na macie.
Podróżowanie to – po jodze – moja druga pasja. Lubię odwiedzać miejsca niecodzienne, nieopisane w przewodnikach. Miejsca, gdzie mogę wtopić się w lokalny klimat i poczuć jego atmosferę. Wszędzie, dokąd jadę, towarzyszy mi joga. Zabieram ją ze sobą, albo ona zabiera mnie…

muzyk, przedsiębiorca, nauczyciel jogi

MARZENA
KOLCZYK


ekonomista, zawodowo związana z samorządem terytorialnym, zajmuje się budżetem i wieloletnią prognozą finansową miasta
Praktykuję od 2013 r. Joga jest dla mnie największym życiowym nauczycielem: otwiera mnie na siebie i na świat, uczy obserwacji, uelastycznia ciało i umysł. Dzięki jodze odnajduję w sobie wdzięczność, pokorę, radość z drobnych rzeczy, wytrwałość i zgodę na to, co dzieje się w moim życiu.
W KarmaJodze pełnię rolę osoby do kontaktu, prowadzę zapisy na warsztaty, dbam o przekaz informacji o wydarzeniach organizowanych przez szkołę.
Ulubiona sutra: prayatna-śaithilya-ananta-samāpatti-bhyām (II.47): „ doskonałość w asanie osiąga się jedynie wtedy, gdy wysiłek wkładany w jej wykonanie staje się bezwysiłkowy i gdy dociera się do nieskończonego wewnętrznego bytu”.
Wolny czas – poza praktyką jogi – najchętniej spędzam w górach i na spinningu. Chętnie czytam książki o podróżach i wyprawach wysokogórskich – nieustannie są dla mnie wielką inspiracją.

ekonomista, zawodowo związana z samorządem terytorialnym, zajmuje się budżetem i wieloletnią prognozą finansową miasta

KRZYSZTOF
GOLECKI


prawnik, przedsiębiorca, dyplomowany nauczyciel jogi Iyengara w stopniu Introductory II
Jogę według przekazu B.K.S. Iyengara praktykuję od 2013 r., a od 2016 r. regularnie prowadzę zajęcia. Ukończyłem dwuletni kurs nauczycielski prowadzony przez Ewę Wardzałę i Nataszę Moszkowicz i w listopadzie 2018 r. uzyskałem certyfikat dyplomowanego nauczyciela jogi Iyengara w stopniu Introductory II.
Ulubiona sutra: heya dukham anāgatam (II.16): „cierpieniom, które mają nadejść, można i należy zapobiegać”.
Sutra ta jest najbliższa mojemu rozumieniu jogi, którą B.K.S. Iyengar w swoich komentarzach określił jako profilaktyczną sztukę leczenia, naukę i filozofię, która pomaga budować zdrowie fizyczne i umysłowe i rozwijać w sobie siłę do odpierania nieprzewidzianych cierpień i niedogodności.
Joga pozwala mi się zatrzymać i osadzić w teraźniejszości, bez wybiegania myślami w przyszłość lub przeszłość. Dzięki niej lepiej poznaję swoje ciało i sposób jego działania. Dowiaduję się, co mu służy, a co nie. Praktyka uczy mnie także cierpliwości i spokoju, które wcześniej trudno mi było osiągnąć. Prowadzenie zajęć daje mi bodziec do doskonalenia swojej praktyki i wiedzy oraz rozwoju jako człowieka. Daje możliwość spotkania z innymi ludźmi, podzielenia się swoim doświadczeniem, energią i uśmiechem.
Wolny czas spędzam, opiekując się trójką wspaniałych kotów, grając na gitarze elektrycznej, słuchając muzyki (zazwyczaj ciężkiej), czytając książki, chodząc po górach, biegając na długie dystanse lub oddając się szeroko pojętej rozrywce elektronicznej.

prawnik, przedsiębiorca, dyplomowany nauczyciel jogi Iyengara w stopniu Introductory II

HANNA
KAMIŃSKA


psychoterapeuta, psycholog, kulturoznawca, hipoterapeuta, nauczyciel jogi
Jogę praktykuję od 2014 r., od 2018 r. prowadzę zajęcia.
W 2017 r. ukończyłam kurs na instruktora rekreacji ruchowej o specjalności „ćwiczenia psychofizyczne w oparciu o system hatha-joga”, prowadzony przez Izabelę i Pawła Kamińskich.
Obecnie uczestniczę w treningu nauczycielskim prowadzonym przez Kasię Pilorz, u której ukończyłam również roczny kurs doskonalący jogi metodą Iyengara.
Swoje umiejętności rozwijam na warsztatach m.in. z Romkiem Grzeszykowskim, Ewą Wardzałą, Nataszą Moszkowicz, ks. Joe Pereirą, Bartkiem Miklasem.
Lipiec 2019 r. spędziłam w RIMYI w Punie, praktykując m.in. u Abhijaty i Sunity Iyengar, Rayi Umy Datty, czy dr Rajlaxmi.
Na co dzień praktykuję pod okiem Aleksandry Dudy, która wprowadziła mnie w świat jogi metodą Iyengara. Do dziś jej dojrzała praktyka i nauczanie są dla mnie największą inspiracją.
Ulubiona sutra: sthira sukham asanam (II.46): „Asana to doskonała stabilność ciała, zrównoważenie rozumu i życzliwość ducha.”.
BKS Iyengar twierdził, że równowaga w ciele jest podstawą równowagi w życiu. W którejkolwiek pozycji jesteś, w jakichkolwiek warunkach się znajdujesz, musisz odnaleźć równowagę.
Joga jest dla mnie sztuką samoobserwacji, poznawania i przekraczania własnych ograniczeń.
Dzięki jodze pracując nad tym, co zewnętrzne, nad materialnym ciałem, które istnieje tu i teraz, docieramy do głębi swojej wewnętrznej rzeczywistości. Dlatego praca z ciałem może być doskonałym katalizatorem zmian i rozwoju nie tylko na poziomie fizycznym, ale także emocjonalnym, intelektualnym i duchowym.
Wolny czas spędzam w towarzystwie przyjaciół, ukochanej 20-letniej klaczy (która jako wyrozumiały koń-profesor wprowadza w koński świat młodych adeptów sztuki jeździeckiej), głaszcząc koty, podróżując, czytając, oglądając filmy, praktykując jogę i tantrę.

psychoterapeuta, psycholog, kulturoznawca, hipoterapeuta, nauczyciel jogi